24.05. - 29.08. 2021
ADIB FATTALi näitus "Nägemus suurmogulite impeeriumi ajaloost"
Adib Fattal on Süüria autsaiderkunstnik. Ta sündis 1962. aastal Washingtonis Süüria diplomaadi perekonnas ja omandas New Yorgi ülikoolis (The City University of New York) hariduse rahvusvahelise turunduse alal. Adib Fattal on elanud mitmel pool Euroopas. Ta on töötanud lühikest aega ärivaldkonnas, kuid alates 2001. aastast pühendunud täielikult kunstile.
Alates
2000. aastate algusest on Adib Fattali töid eksponeeritud eri paikades üle maailma, muu hulgas on tema väljapanekut
kureerinud Londoni The Museum of Everything. Näituste geograafia hõlmab Kanadat, Poolat, Pakistani, Belgiat,
USA-d, Liibanoni, Armeeniat, Austriat, Egiptust, Inglismaad, Türgit,
Hollandit, Indiat ja teisi riike.
Adib Fattal on optimist ja unistaja. Tema pildid on täis tuhandeid detaile, värve ja liikumist: seal on kalureid ja põllumehi, naisi ja mehi ning lapsi. Inimesed korjavad apelsine, istutavad puid, palvetavad ja mängivad jalgpalli, taustal rikkalikult dekoreeritud ehitised. Kõiki stseenid on maalidel kujutatud veendumusega, et harmoonia ühise päikese all on võimalik. Adib usub paremasse ja harmoonilisemasse maailma ning on kindel, et see saabub, kui vaid inimestele antakse võimalus.
Adib Fattali kunstis segunevad eri rahvaste kultuuritraditsioonid, sealt võib leida vihjeid mošeede mosaiigikunstile, Palestiina tikanditele, Pärsia miniatuurikunstile ja Euroopa naivismile. Joonistamiseks kasutab ta peamiselt happevaba värvilist viltpliiatsit.
Praegu elab Adib Fattal Süürias Damaskuse külje all, kus ta loob kunsti ja hoolitseb oma pere eest. Perekonda kuuluvad abikaasa, poeg Dia, koer, kass ja suur hulk linde, nende hulgas rääkiv papagoi. Kuigi olukord Süürias on jätkuvalt väga keeruline, aitab lakkamatu optimism tal uskuda paremasse ja päikeselisemasse tulevikku.
2021. aasta suvel on Kondase keskuse esimesel korrusel avatud kolme iseõppinud kunstniku näitused: Süürias Damaskuses elava Adib Fattali viltpliiatsijoonistuste sari „Nägemus Suurmogulite impeeriumi ajaloost”, Lätis Skujene vallas metsade keskel elava Juris Mihelsi guaššpildid „Kirikute ilmumine unedes” ning vaheldumisi Berliinis ja Tel Avivis resideeruva mitmekülgse kunstniku Debora Gutmani maalid, polüptühhonid, skulptuurid ja siidiaplikatsioonid.
Teisel korrusel on avatud Läti kunstniku Kristiana Dimitere popilikus võtmes skulptuurid üldnimega "Universumi muna".