30.04. - 01.06.
Panoptikum. Mildebergi kabinet
Eesti ühe tunnustatuima illustraatori Jüri Mildebergi (snd 1965 Tallinnas) juubelinäitus kannab nime "Panoptikum. Mildebergi kabinet." Nagu pealkirjastki järeldada võib, on kunstnik loonud oma skulptuuridest, assamblaažidest ja veel nimetamata objektidest omaette maailma, kuriositeetide kabineti, kus vaataja võib panoptikumi valvuri kombel sealsetel kujudel silma peal hoida. Panoptikumi termini tõi käibele 18. sajandi briti filosoof Jeremy Bentham, kes mõistis selle all ringikujulist hoonet, kuhu saaks paigutada mõne võimuinstitutsiooni (vangla, vaimuhaigla, tehase, kooli), mille igapäevast tööd lihtsustaks ringi keskel asuv vaatlustorn. Üks inspektor ei jõua küll kõigil silma peal hoida, kuid kuna kinnipeetavad ei tea, kas just neid jälgitakse, täidab vahimees siiski oma eesmärki. Utoopilisest olemusest sõltumata on maailmas väga palju panoptikume ehitatud – nii hämaramaid vangla- kui progressiivseid koolimaju. Veelgi enam on see ulmelise ruumi idee leidnud kajastusi kunstis, kirjanduses ja filosoofias.
Jüri Mildeberg juhatab väljapaneku sisse järgmise looga: "Vanal ajal läks rikas mees Peterburi, andis seal, kellele vaja, meelehead, ning etnograafiamuuseumi kogudest kanti maha museaal. Nii sai rikas mees oma huviväärsuste kabinetti Peeter I ratsasaapa. Hiljem käis mees Egiptuses ja ostis kaubitsejalt vaaraole kuulunud asju. Pygmalionilt sai pügmeede kuivatatud kolpasid, siit-sealt veel kive, sulgi ja loomatopiseid. Ülikooli anatoomikumist sai kahe peaga lapse, kellel liha luudelt ära võetud. Seda kõike oli salongi kõrval asuvas kunstkameras uhke näidata. Sõbrad noogutasid tunnustavalt, nende naised olid veidi heitunud.
Postmodernsel inimesel neid võimalusi ei ole. Muumiate pead ja pügmeede kolbad on tagastatud sugulastele, ja katsu sa kaasajal autentset antiikskulptuuri hankida – kui oksjonil müüaksegi, siis maksad end haigeks! Nõnda tuleb riistad sooja panna, käised üles käärida ja ise endale oma panoptikum teha. Hea on, kui selle tegemise juures kellelegi väga haiget ei tehta, ja kui tulemus natukenegi silmale mõnus vaadata on, ning mõtteid tekitab, siis on veel parem!"
Jüri Mildeberg ja Gregor Taul