August Künnapu „Palermo hobune“
August Künnapu on hõrkude värvikoosluste ja ajaüleste tunnete kunstnik, kelle empaatilised maalid uurivad inimeste olemust, tema argielu rituaale ja rõõme. Künnaput, kelle esimene isikunäitus toimus 2001. aastal, on nii mõnigi kord kõrvutatud Henry Rousseau, Paul Kondase, aga miks mitte ka Andy Warholi poolt armastatud ameerika iseõppija Florine Stettheimeri loominguga. Tema pildikeele naivismiks nimetamine on vast üle pea lihtsustav, kuid tõsi ta on, et tema maalide bukett puhkeb iseäranis siinse muuseumi keskkonnas eriliselt õide. Vormilt justkui nostalgiahõnguline, sisult edasivaatav ja jaatav.
Kunstnik juhatab oma näituse sisse järgmiste sõnadega: „Käesolev väljapanek on väike ülevaade minu viimase 14 aasta maaliloomingust. Esindatud on mulle omased teemad – sportlased, arstid, inimeste argitoimetused ja portreed, tuletõrjujad ning loomad. Seekordselt näituselt jäid välja vaid kassimaalid, mida kunstihuviline võis hiljuti näha Vana-Võromaa Kultuurikojas Võrus paarisnäitusel “Pühad kassid ja Atlantis” isa Vilen Künnapuga.
Üks minu lemmikkunstnikke David Hockney on öelnud, et kunstiteos on dokument. Seega võib näiteks mõnda maali vaadates välja lugeda selle valmimisloo ja tehnilise teostuse, aga ka kunstniku vaimse ja füüsilise seisundi. Loodan, et minu maalidest kandub näitusekülastajani postiivset energiat ja kirglikku loomingulisust. Mulle on omased lihtsad ja tugevad kujundid, soe huumor ning kirgas värvimeel - nimetatagu seda naivismiks või lapsemeelsuseks. Usun, et sellisel kunstil on oluline koht tulevikus. Palermo hobune on kapanud Viljandisse ühendades sillana kõigi maade realistlikud unistajad.“
August Künnapu (sünd 1978) elab ja töötab Tallinnas ja Haabneemel. Ta on õppinud Eesti Humanitaarinstituudis, 1997-2002 arhitektuuri Eesti Kunstiakadeemias ja 2000. aastal kujutavat kunsti Slade'i kunstikoolis Londonis. Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja maalikunstnike liidu liige ning alates 2008. aastast EKA õppejõud. Tal on toimunud näituseid üle ilma ning tema teosed kuuluvad mitmetesse erakogudesse ning Eesti kunstimuuseumide kogudesse.
Gregor Taul, Kondase keskuse kuraator
Kondase keskuse näituseid 2015. aastal toetab
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium.