12.06. - 26.08.2013 (II korrusel)
Meisterfotograaf Jaan Riet 140. Inimesed ja paigad stereopiltidel 1902 - 1935
1936. aastal sündisid teise põlvkonna stereofotod – vanameister andis siis välja „Kodumaa stereopiltide kogu“, mis koosnes 545 fotost. Saatesõnas kirjutas Jaan Riet: „Käesolevat piltide kogu, millega meie kodumaa on täielikumalt stereoskopeeritud kui ükski teine maa, täiendame aegajalt uute võtetega.“ Stereopildid olid hea kvaliteediga ja ilma pappaluseta. Haaratud on kõik Eesti maakonnad, kõige rohkem on kogus Viljandimaaga seotud fotosid (118), järgnesid Virumaa (92), Tallinn (74) ja Pärnumaa (74). Neid levitati üle kogu Eesti. Tänapäeval on stereopildid osa ajaloost, kuigi neist tehakse anaglüüfprillidega vaatamiseks spetsiaalseid väljatrükke.
Käesolev väljapanek näitab Jaan Rieti
loomingut mitme külje pealt. Kui Rieti stereopiltide kogusse kuulusid enamasti
vaated tuntud kohtadest, mida me tänapäeval nimetame turisminduses kohustuslikeks vaadeteks, siis esimesse ruumi on valitud ülesvõtted
aegade jooksul linnasüdameks olnud turuplatsidest, kohtadest, kus elu kees.
Mõnel juhul on Riet pildistanud kauplemist, kuid osas linnades, kuhu ta
ilmselt jõudis siis, kui turg oli juba läbi, näeme tühje väljakuid. Mustvees
kõnnivad turutänaval lehmad. Arusaadavalt on Viljandi turgu
kujutavad stereopildid kõige rahvarohkemad, andes edasi ehedat XX sajandi alguse turumelu.
Teises ruumis on kaheksa Viljandi vaadet ja 17 stereopilti Rietite perekonnast. Perekonnafotod hämmastavad vaba ja sundimatu õhkkonnaga. Sellest ajast, XX sajandi esimesest kümnendist, oleme harjunud nägema üsna kangestunud hoiakuga poseerivaid inimesi ateljeefotodel. Perekonnapiltidel on Jaan Rieti ja tema abikaasa Marie Rieti vanemad, palju on pilte esiklapsest Hilja Rietist (1905 - 2006), hilisemast tuntud fotograafist.
Tiina Parre,
Viljandi muuseumi fotokogu hoidja
Mari Vallikivi,
Kondase keskuse kuraator