Palume õpitubasse registreeruda tel. 5159 387 (muuseumipedagoog Mare Hunt).
Oma kujundatud kaas
päevikule või märkmikule.
Õpitoas
saab trükikojas valmistatud naturaalvalgete lehtedega märkmeplokile kujundada isikupärased kaaned, esi- ja tagalehed
ning katta raamatukese selja kalinguriga. Formaatidena
on valikus ruudu ja ristküliku kujuga märkmeplokid. Kestus
1,5 -2 tundi. Õpitoa
hind on 5 eurot. Sobib nii kooliealistele alates 4. klassist kui ka täiskasvanutele.
Liikuvad loomad ja linnud Soome kunstniku Kikka Nyreni maalide ainetel
Öökullipoeg, rebane, jänes, koer, kass, orav ja merihobuke hakkavad liigutama oma sabasid, päid, käppi ja tiibu, kui oled nende suled ja karvad ära värvinud, kehaosad kartongist välja lõiganud ning omavahel neetidega ühendanud. Töövahendid ja materjalid kohapeal: lõiked, kartongid, pastellpliiatsid, naasklid, needid. Õpitoa kestus umbes 30 minutit. Sobib nooremale ja keskmisele koolieale. Hind on 3 eurot.
Kollaaž John Digby moodi, inspireeritud näitusest Kondase keskuses
Kollaaži põhimaterjalina kasutatakse Ameerikas 19. sajandi lõpul trükitud teatmeteoste puugravüüritehnikas mustvalgete illustratsioonide koopiaid, mis kujutavad ülitäpselt inimesi, taimi, loomi-linde, maastikke, linnu, elu-olu. Keerulisema lahendusena saab pildi muuta ruumiliseks, tõstes osa detaile teistest kõrgemale. Samas tehnikas on võimalik valmistada ka lihtsamaid, ainult mõnest kujundist kokku seotud kollaaže. Materjalid ja töövahendid kohapeal. Töötoa kestus 1 - 2,5 tundi. Töötoa hind on 4 eurot. Sobiv õpilastele alates keskmisest koolieast ja täiskasvanutele.
Paul Kondase maal maasikasööjatest, tekstiilist maasikanägu ja paberist maasikanukk
Õpitoas saab valmistada kartongist ja ilupaberitest, puuhelmestest ja nahkpaeltest pabernukutüdruku. Tal on peaks nukukunstnik Resa Tiitsmaa tekstiilnuku “Maasikanägu” värvipaljundus. Tekstiilist nukk on inspiratsiooni saanud Paul Kondase maalist “Maasikasööjad”. Pabernukule saab iga autor ise rõivad kujundada. Õpituba kestab umbes 40 minutit, osalustasu on 3 eurot. Materjalid ja töövahendid kohapeal. Sobiv alates nooremast koolieast.
Plekkmärgi kujundamine
Graafilise märgi kujundamine John Digby moodi. Põhimaterjalina kasutatakse Ameerikas 19. sajandi lõpul trükitud teatmeteoste puugravüüritehnikas mustvalgete illustratsioonide koopiaid, mis kujutavad ülitäpselt inimesi, loomi-linde, maastikke, linnu, eluolu. Märgi kujundamisel võib kasutada kollaažitehnikat (erinevate kujundite ühendamist), otsida huvitavaid taustu või leida sobiv detail kogu märgipinna katmiseks. Märgi kujundamiseks on muidki võimalusi. Värvilise kujundiga pildi tegemiseks võib kasutada lapse joonistust, mustrilisi taustu, ajalehetrükki, noodikirja, luuletust, sõna, fotodetaili, maakaarti ja palju muud. Materjalid ja töövahendid on olemas, töö valmib kohapeal märgimasinaga. Märgi diameeter on 59 mm. Töötuba kestab 45 minutit ja maksab 3 eurot. Sobiv õpilastele alates keskmisest koolieast ja ka täiskasvanutele.
Alice ja mereröövel, printsess herneteral ja saabastega kass - muinasjutupilt koos lamenukuga Piltide peategelased on valmistatud lamenukktehnikas. Nuku iga kehaosa on kaetud erinevate paberitega ja hiljem kollaažitehnikas taustale kleebitud. Kõige lõpus saab pilti täiendada pliiatsitega. Materjalid ja töövahendid kohapeal. Töötoa kestus on 2 - 3 tundi, hind 5 eurot. Sobiv alates 4. klassist.
Nukunäidend J. Oro lasteraamatu "Muna" ainetel.
Inspiratsiooni õpitoaks andis näitus raamatuillustraator Lilian Härma lasteraamatutest.
Näidendi tekst on kohandatud- lühendatud raamatukese järgi. Peategelane muna on juba olemas ruumilisena, ülejäänud tegelaskujud: tüdruk nimega Aino, kana, harakas, koer ja kass on lamenukud. Kõigepealt loetakse koos näidendit. Siis saab iga laps valida oma tegelaskuju, selle ära värvida, talle nuku juhtimiseks pulk kinnitada, oma osa selgeks õppida ja koos kaaslastega dekoratsiooni taustal see õpetlik lugu läbi proovida, jutustada ja mängida. Hea kui on ka publikut.
Materjalid ja töövahendid kohapeal. Töötoa kestus on 1 -1, 5 tundi, hind 3 eurot. Sobiv alates 1. klassist nooremale koolieale, ka väiksemale grupile.
Kuusk-pabernukk
Pabernukk on pika ajalooga armastatud mänguasi, mida sai poest osta, aga veel parem - ise teha. Peamiselt kujutati
tüdruk- ja poissnukke, kellele mõeldi välja igasuguseid toredaid moode ning
aksessuaare (näiteks lillekimp, korv, mänguauto, jäätis, pall või midagi muud).
Riided tuli joonistada täpselt nuku keha
järgi. Nukule tehti tugi, nii et ta sai püsti seista. Paberist riietel olid õlgadel
ja külgedel pisikesed pikendused, mille abil sai need pabernukule selga
panna. Tegelikult võib pabernukuna
kujutada ükskõik mida. Näiteks kuuske, kellel on üks
kord aastas kohustus kanda jõulukleiti kaunite ehetega. Aga kuidas ta võiks
riietuda muul ajal? Võid proovida teha kuuse ja kasutada eeskujuna valmis tehtud kleite või mõelda neid ise välja nagu päris moekunstnik. Kodus saad hiljem uurida, kas sinu ema ja
vanaema ka pabernukkudega mängisid ja millised need omal ajal olid. Materjalid
ja töövahendid on kohapeal. Õpituba kestab 1,5 - 2 tundi ja maksab 4 eurot. Sobiv
alates nooremast koolieast.
Kuusk kuuseehteks
Lihtsamast lihtne stiliseeritud kuuse kujund võib mõjuda päris kuuse otsas või muu kaunistusena jõulude ajal vahelduseks huvitavana. Muud polegi vaja kui õhukesest papist kuuse kujundit, millele on kleebitud mõlemale poolele erinevatest dekoratiivpaberitest samad kuuse kujundid peale, lisatud vajadusel pisikesi kaunistusi ja kindlasti nöörike riputamiseks.
Materjalid ja töövahendid kohapeal. Sobiv ka eelkooliealistele lastele koos vanematega meisterdamiseks. Kestus 45 minutit, hind 3 eurot.
Komm-jõuluehe
Inspireeritud 20. sajandi alguse jõuluehetest. Kommikujulist ehet on lihtne valmistada, kui on selged puhta ja korraliku teostuse nipid. Iga komm saab isemoodi, sest kasutada võib erinevaid dekoratiivseid pabereid ja kaunistusviise. Ehte võib valmistada ka nii, et kommi sisse saab peita pisikese kingituse. Materjalid ja töövahendid kohapeal. Sobiv ka eelkooliealistele lastele koos vanematega meisterdamiseks. Kestus 45 minutit, hind 3 eurot.
Jõuluvana-kuuseehe
Väikesed jõuluvana kujutavad kartongist ja krepp-paberist valmistatud kuuseehteid vanaaja ehete eeskujul. Materjalid ja töövahendid kohapeal. Sobiv alates nooremast koolieast. Kestus 1 - 1,5 tundi, hind 3 eurot.
Tuldpurskavad paberist lohed
Kärbseseen-kuuseehe. Inspireeritud Ruth
Huimerinna näitusest Kondase keskuses
Vanaaja jõulukaartidel kujutati õnne sümbolitena ristikheinalehti, põrsaid, korstnapühkijaid, kärbseseeni, hobuseraudu, päkapikke. Jõuluõpitoas saab valmistada kas ruumilise paberist või kuivviltimise tehnikas kärbseseene. Materjalid ja töövahendid on kohapeal. Paberseene valmistamine maksab 1 euro ja kestab pool tundi. Vilditud seene valmistamine maksab 3 eurot ja kestab 1,5 - 2 tundi. Sobiv alates nooremast koolieast.
Decoupage’ tehnikas
esemed.
Töötuba annab võimaluse muuta vana asi uueks või vastupidi. Ülekleebitava eseme võib kodust kaasa tuua. Hea oleks ette plaanida, millisena soovitakse suurema eseme puhul tulemust näha. Materjalina sobivad salvrätikud, ajalehtede või ajakirjade väljalõiked, tekstiilitükid ja detailid, mida võib eelnevalt koguda ja kodust kaasa võtta. Kohapeal on tööks vajalik tapeediliim, PVA liim, lakid. Töötoa kestus oleneb eseme suurusest ja keerukusest, kohal võib käia võib ka mitu korda. Töötoa hinna määrab aeg, mis eseme valmimiseks kulub. Sobib õpilastele alates keskmisest koolieast ja ka täiskasvanutele.