MAASIKASÖÖJAD
4. märts 1965.
Õli, lõuend.
Maastikuformaadis, mõõtudega 73 × 99,5 cm.
Maali ümbritseb 2 cm laiune, lihtne kuldseks värvitud puitraam.
Maalil on kujutatud viit naist ja meest värskete maasikatega maiustamas. Kümneliikmeline seltskond on mahutatud pildile ning pööratud vaataja poole nagu grupifotol. Poolfiguurid võtavad enda alla enamuse maali pinnast. Üks näo-ovaal on umbes käelaba suurune. Vaid väike riba valge linaga kaetud lauda on maali allservas ning veidi helerohelist tausta ülaservas. Laua keskel on kaussi kuhjatud küpsed maasikad.
Maali koloriit on kirju – kasutatud on palju punaseid, rohelisi ja pruune toone, aga ka kollast, sinist, lillat, oranži, valget ja pisut musta.
Noored naised istuvad esireas laua ääres ning mehed seisavad kohe nende selja taga. Rõivastus on pidulik, suvine, ajastutruu. Nii meestel kui naistel on maasikpunased huuled, valdavalt tumedad, pärani silmad erksalt vilamas. Soengud on pigem lühikesed, kõigil ühtmoodi peened kaarjad kulmud ja erakordselt kõrged laubad. Näod ja nähtavad kehaosad on kujutatud hõõguvates roosades toonides.
Laua ääres istuvatel naistel on seljas lühikeste varrukatega kleidid, küünarnukid toetuvad valgele laudlinale. Näppude vahel on küpsed punased maasikad valmis ampsamiseks. Enamus on kujutatud otsevaates, vasakult esimene naine külgvaates. Ta on lühikeste tumepruunide juustega ja hambaid paljastava naeratusega. Naise oranžikaspunasel kleidil on kitsas valge krae ning lipsuke kaeluse keskel.
Teine naine, temast paremal, on lainjate lühikeste juustega blondiin, kelle violetsel kleidil on valge lillekesega kaunistatud karvane kaelus. Vasaku käe sõrmede vahel olev maasikas on päris suu juurde tõstetud.
Maali keskele jääval naisel on tumepruunid juuksed ja kõrge laup ning tema punane suu naeratab paljastades kaks rivi valgeid hambaid.
Naine kannab ümara kaelusega tumerohelist kleiti, paremal pool rinnal kaunistuseks lihtne valge õis. Maasikas on peos, lõua alla tõstetud.
Neljas
naine vasakult on mustade, kõrva taha ulatuvate, laineliste juustega
ning lihtsa tumepunase kleidiga. Tema suud
varjab maasikas, nagu oleks sellest juba pooleldi hammustatud.
Viies
ehk kõige parempoolsem naine on kohevate, õlgadeni ulatuvate,
lokkis juuste ning hallikate silmadega blondiin. Tema
ultramariinsinisel kleidil on lai, valge krae ning paremal pool
rinnas rombikujuline valge-sinisega pross. Naise vasak käsi lebab
laual oleval paksul valgel raamatul, mille leheküljed on tühjad.
Naiste selja taga seisab viis meest, kes on riietatud tumedatesse ülikondadesse. Nende lühikesed pruunikad juuksed on ontlikult seitlisse kammitud. Meeste pilgud jälgivad himuralt ees istuvaid maasikasööjaid. Enamus mehi on otsevaates.
Kõige vasakpoolsem, pikliku näoga mees on kujutatud poolprofiilis ning seismas kahe esimese naise vahel. Mehe suu on avatud ja naeratab hambaid paljastades. Seljas kannab ta valget särki ning tumesinist pintsakut.
Vasakult teine, samuti naeratav mees on pisut heledamate, punakaspruunide juustega. Seisab teise ja kolmanda naise vahekohas. Kannab oranžikaspruuni särki ja tumepunast laia lipsu.
Keskmine mees jälgib tõsisel ilmel enda ees, rohelises kleidis naist ning tema käes olevat maasikat. Seisab naisest paremal pool, õla taga. Kannab seljas valget särki, hallikassinist laia lipsu ning pruuni, pisut tumedama kraega pintsakut.
Vasakult neljas mees on ümara näoga ning põrnitseb naeratades enda ette, maasikakausi suunas. Piilub neljanda, tumedapäise, punases kleidis naise pea kohal. Kannab seljas pruunikasrohelist pintsakut ja valget särki.
Kõige parempoolsem mees maalil on heledamate hallikate silmadega, pikliku näoga ning kerge naeratusega. Kannab tumesinist triiksärki ning seisab sinises kleidis blondiini taga, lõug pisut tema juustesse vajunud, justkui oleks kunstnikul lõuendil ruumi nappinud.
Pildi allosas on kogu alumise serva ulatuses valge linaga kaetud laud, mille keskel on suur, pruun kauss maasikatega. Marju täis kuhjatud anum on valge servaga, pinnamuster kujutab rombe. Kunstnik on maalinud maasikaid suure hoolega ja võimalikult elutruult. Näha on isegi kollaseid seemnetäppe viljadel ning rohelisi tupse ja varsi.
Teose ülaosas on ühtlane kahvaturoheline taust, maali nurgad täidetud piklike pruunikasroheliste puulehtedega.
Laua alläärde, vasakule poole on tumepunasega kirjutatud kunstniku initsiaalid ning teose dateering: P.K. 4 III 65.
Lembeteemad
ning meeste ja naiste suhted on esindatud mitmetel Kondase maalidel,
ehkki kunstnik jäi ise elu lõpuni poissmeheks.
Algselt soovis Kondas luua maali kurjadest ämmadest ja äiadest, kuid mõtles seejärel: „Mis neist vanainimestest ikka maalida!“, ning nii sündiski noori abielupaare kujutav „Maasikasööjad“.