7.06. - 8.09.2019
Juhan Muksi näitusel "Vue de la fenêtre" eksponeeritud maalidel ja visanditel on kujutatud Viljandit nii, nagu kunstnik seda oma koduakendest nägi.
Keskuse eest mööda Pikka tänavat edasi jalutades jõuame
vana imposantse Viljandi villani, mida teatakse kui Muksi maja. Kunstnik
Juhan Muks (1899 - 1983) elas ja töötas selles järve kaldal asuvas hoones alates
1944. aastast kuni oma surmani.
Pärast Pallase kunstikooli lõpetamist suundus Muks 1925. aastal Pariisi, elades seal ühe vaheajaga kuni 1939. aastani. Ta on Eduard Wiiralti
järel teine Eesti kunstnik, kes on nii pikalt töötanud ja elanud
Prantsusmaal. Seda suurem võis olla nõukogude korraga saabunud äng: elu väikelinnas, pealesunnitud kujunduste tegemine,
väljaarvamine kunstnike liidust (1950 - 1960), kütjaamet Viljandi
muuseumis ning kunstnikest sõprade puudumine kodulinnas, nii et polnud isegi mõistvat seltskonda, kellega masendust jagada.
Pärast kunstnike liidu liikmelisuse taastamist ja veidi hiljem pensionile jäädes lülitus Muks taas aktiivselt kunstiellu. Ka jõudis ta oma eluajal ära oodata tunnustuse, pälvides 1979. aastal esimese kunstnikuna Konrad Mäe medali. Ta oli medalisaajatest ainus, kes Konrad Mäge tundis ja temalt Pallases õpetust sai.
Juhan Muks on ilmselt Eestis väheseid, kui mitte ainus kunstnik, kes on loonud nii suure hulga maastikupilte, inspireerituna oma kodu akendest paistvast loodusest. Ta on öelnud, et korteri akendest avanev kaunis vaade üle Viljandi järve on talle igal aastaajal pakkunud unustamatuid elamusi. See oli võimalus, mida kunstnik keerulistel aegadel ära kasutas.
Kondase keskus tänab Eesti kunstimuuseumi, Tartu kunstimuuseumi, Viljandi muuseumi, SA Kunstitaristut, Viljandi linnaraamatukogu ning erakogujaid.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Mari Vallikivi