RIIGIVARGAD
dateerimata, arvatavasti 1960.
Õli, lõuend.
Portreeformaadis, mõõtudega 111 x 72 cm.
Maali ümbritseb 9 cm laiune lihtne hööveldamata must puitliist.
Teos on kahepoolne, teisel küljel on maal nimega „Drezden“.
Maalil
on ülestikku kujutatud kolme erinevat stseeni ja paika, nagu piiluks
läbi mõne korrusmaja seina. Tegelased on jagatud maalil järgmiselt:
kõige kõrgemal „korrusel“ on kaks, keskmisel üks ja alumisel
stseenil taas kaks meest. Üleval pool peab joomapidu jõukam
võimulolijate seltskond ning all pimeduses lükkavad kettidega
aheldatud töölised raskeid kaevanduskärusid. Poliitilise ja
ühiskonnakriitilise sisuga maal prassivatest võimulolijatest, kes
oma „suuri ideid“ ellu viies elatuvad teiste raske töö
viljadest. Tumedas koloriidis, põhiliselt punase, kollase ja mustaga
maalitud pilt.
Ülemises ruumiosas on soe punane sein ja helepruun laudpõrand vertikaalse laudisega. Toa keskel on külgvaates kolme jalaga ümar puitlaud, mille valgel laudlinal on poolläbipaistvate klaasist pudelite, karahvinide ja joogipitside rivi. Ruumis on kaks meest, mõlemad on ühe käega üles tõstnud peenikese jalaga klaaspokaali või pitsi ning teises käes hoiavad poolläbipaistvat kitsa kaelaga pudelit. Üks meestest on laua ees põrandal selili, käed ja jalad taeva poole. Ta on kujutatud külgvaates, pea vasakul ja jalad paremal pool. Teine tegelane istub lauast paremal, pruunil madalal sohval, näoga meie suunas.
Istuv mees on tumeda juuksepuhma, paksude mustade kulmude ja vuntsidega nagu Stalin. Nahatoon on mehel lillakasroosa, suu kurjakuulutavalt irevil, ülahuul allapoole kaardus. Kannab seljas punaste nööpidega musta pintsakut, musti pükse ja säärsaapaid.
Selili kukkunud mees on samuti tumedapäine, tema punetavas näos vilavad pisikesed valged silmad, lõua otsas on väike must habemetutt. Kannab sooja lipupunast kuube, pruunikasmusti pükse ja halle vilte. Tema näol on verepunased kriimud. Tegemist võiks olla Trotskiga, kes Stalinile võimuvõitluses alla jäi.
Järgmisel stseenil, maali keskosas, on kollase tagaseina ja pruuni põrandaga ruum. Toa keskel on neljakandiline laud, millel on üks ümaram, pruunikalt helkiv klaaspudel. Lauast paremal istub helekollasel diivanil vasaku küljega meie poole üks mees. Tema parem käsi on pokaaliga üles tõstetud ning vasak käsi kukla taha toetatud. Jalg üle põlve, naaldub pisut tahapoole. Mehel on tumedad lühikesed juuksed, pisikesed vuntsid ja kikkhabe. Punane suu naeratab kergelt paljastades valged hambad. Seljas kannab lipupunast kuube, jalas pruune pükse ja sinakashalle vilte. Tegemist võiks olla mõtteid mõlgutava Leniniga. Selle pildiosa kollane taust algab vasakult kitsamalt ning muutub paremal pool diagonaalselt üha laiemaks, nagu istuks üksinda mõtisklev mees eredas valgusvihus.
Kõige alumine stseen leiab aset justkui mustavas kaevanduskäigus. Siin rühivad paremalt vasakule, küljega meie suunas, kaks musta-valge triibulises kostüümis sunnitöölist. Meeste peanupul on pisikesed mütsid, nende näod on kollaka jumega. Mõlemad lükkavad enda ees käru, kus on must kivi- või söekuhi. Kõnnivad küürakil, jalad põlvist kõverad, justkui raske töö all vankudes. Mehed on valgete kettidega aheldatud oma vasakut rannet pidi koorma külge. Nende kohal on kaevanduskäigu seinale sooja punasega maalitud märk – väike trüki-H suure H tähe sees. Tumeda käigu laes, vasakul, sirab üksik hele lamp.
Maali all vasakus servas on suurte tähtedega punases kirjas teose pealkiri: “RIIGIVARGAD”.
Kondas jättis maali targu signeerimata.