UUE NÄITUSE "SÕSARKOND. RIETI PEREKONNA NAISFOTOGRAAFID" AVAMINE TOIMUB 1. APRILLIL.
15. detsember kell 19.00 Filmiõhtu "Rohesõdalased: maailma kõige saastatum jõgi". 2017 (54min). Tasuta!
Citarumi jõgi Indoneesias oli saastunud, kuid keegi ei osanud hinnata, kui ulatuslikult. Kui grupp teadlasi asus reostuse põhjuseid otsima, avastati nii veeproovides, laste juustes kui riisis mitmeid ohtlikke keemilisi ühendeid. Need pärinesid ligi 500st jõekaldal asuvast tekstiilitehasest, mis ohustasid enam kui 14 miljoni inimese tervist. Paljud nendest tehastest varustavad toormega mitmeid meie igapäevaseid moebrände.
16.11.2022-29.01.2023
Linnameister Marta Konovalov Moorats näitus "Pikem suhe"
Näitus keskendub tekstiilide parandamisele kui inimese ja objekti vahelisele suhtele. Parandamine muudab neid suhteid tähendusrikkamaks ja kauem kestvaks.
Esemete parandamine ühendab endas traditsioonilised käsitöövõtted ja kaasaegse mõttelaadi. Parandamine kui tegutsemisviis võimaldab inimkultuuril siin planeedil eksisteerimist jätkata.
Näitus toob keskpunkti rõivaste ja tekstiilide elu, kus iga kandja või kasutaja lisab neile omapoolse kihi. Nii saab olla sokipaaril mitu autorit ja tekib pikem koosloome protsess. Vaataja saab mõtiskleda erinevate autorite poolt lisandunud kihtide tähtsuse üle.
Kujutlege maailma, kus rõivad elavad ühe või mitme kasutaja käes oma elu.
Koosloome kaasab kasutajaid sellesse, millised rõivad välja näevad ja millist sõnumit nad kannavad.
Oluline osa näituse kujunemisel on töötubadest ja loengutest koosneval publikuprogrammil. Töötubades õpetame kõigile jõukohaseid võtteid oma tekstiilesesemete ja aksessuaaride (ehete) parandamiseks. Töötubade kaudu uurime, kas läbi parandamise kui tegevuse parandame/taastame asju või ka iseennast ja inimsuhteid. Töötubade läbiviijad on kunstnikud- disainerid, kes on tegelenud oma loomingus traditsiooniliste parandusvõtete mõtestamisega.
Näitus koosneb kahest poolest: tavakodanike poolt parandatud igapäevased esemed ja disainerite poolt loodu esitlus. Üks kahest näitusesaalist on pidevas muutumises, kutsudes publikut ja töötubades osalejaid sinna omalt poolt töid lisama. Eesmärgiks on kohelda näitusesaalis võrdselt nii parandamise kui meediumi vastu huvi tundvaid kunstnike ja disainereid, parandamisega tegelevaid käsitöömeisterid kui ka talupojatarkusest oma rõivaste parandajaid. Näitusevaadete muutumist dokumenteeritakse fotodena kord nädalas. Väljapaneku muudatused oleks salvestatud ka videotuuris, kajastudes ajas muutuvate näituse vaadetena.
Teises näitusesaalis esitatud tööd võimaldavad mõtiskleda, kas parandamisele kulutatud aeg muudab selle luksuskaubaks või sümboliseerib see parandaja tarkust ja hingelist rikkust? Parandamine on kindlasti radikaalne tegutsemisviis, mis vastandub praegusele kasvule orienteeritud majandusmudelile ja levinud tarbimisharjumustele.
Marta Moorats Konovalov
Fotograaf: Kärt Petser
Näituse "Pikem Suhe" 16.11.2022-28.01.2022 ajakava.
17. november kell 19.00. Filmiõhtu "Moest Väljas" 2015 (60 min). Tasuta!
19. november kell 13.00 Töötuba "Kudumite ja sokkide nõelumine", Marta Konovalov
26. november kell 12.00-17.00 Töötuba, Maris Taul, traditsiooniline paikamine.
10.detsember kell 10.00-17.00 Töötuba, Anna-Maria Saar, siidist teksani - viledaks kulunud kangaste paikamise põhimõtted.
15. detsember kell 19.00 Filmiõhtu "Rohesõdalased: maailma kõige saastatum jõgi". 2017 (54min). Tasuta!
14. jaanuar kell Töötuba, Gary Markle.
14. jaanuar kell 11-15.00 Töötuba, Marika Jylhä ja Kelian Luisk, Sussitöötuba.
21.jaanuar kell 10-16, Töötuba, Terje Meisterson, Pärlikee parandamine.
28. jaanuar kell 16.00, Näituse pidulik finissage.