Kutsume teid osalema Anna-Maria Saare töötoas
Siidist teksani - viledaks kulunud kangaste paikamise põhimõtted.
Õpituba annab aluse mitte venivate kangaste tugipaikamisele, olgu need riided või kodutekstiilid. Valdava tehnikana kasutame sashiko paralleelseid pisteridu ja vahel kulunud ääre kinnitamiseks tikkpistet. Ühtlasi selgitan, miks eelpistet põhipistena mitte kasutada ja mis on mainitud tehnikate erinevused. Arutame, millest lähtuda lappimise materjali valikul ja kui laia ala parandada; kuidas niiti libedamalt nõela taha saada ja kuidas kinnitada seda ilma sõlmimata; kust leida veel tikkimiseks vajalikku kiudu või kuidas seda ise luua. Materjalidest vaatame siidi, puuvilla ja mittevenivate teksaste toetavat paikamist.
Osalejatel palun kaasa võtta viledaks kulunud tekstiilese. Ülejäänud materjalid kohapeal.
Juhendaja Anna-Maria Saar on lõpetanud magistri Ehtekunsti erialal Kaasaegse Käsitöö teaduskonnas Göteborgi Ülikoolis Rootsis. Parandamine vähe märgatavalt on tema töödes tehnika, mille abil uurida (nais)käsitöö sotsiaalset ja materiaalset kuuluvust kaasaegse kunsti väljal.
Lisaks vestleme parandamise tähtsusest tänapäeva maailmas.
Palun andke oma tulekust teada: https://forms.gle/T4juHq5by8qN9NB98
Filmis on Reet Ausi teekond Tallinnast läbi Euroopa moelavade ja Lõuna-Ameerika puuvillaväljade otse masstootmise epitsentrisse Bangladeshi.
Film kestab 60 min ning on tasuta! Filmile järgneb soovi korral arutelu.
Oktoobris, novembris ja detsembris 2022 korraldusmeeskonna liikmete tuurid näitusel "Perekond Härm viies vaatuses"
Kondase keskuse ülemajalise näituse taga on suur uurimustöö ja läbi viidud intervjuud inimestega, kes perekond Härmadega seotud on olnud. Protsessi käigus tuli välja palju huvitavaid lugusid ja asjaolusid, mida Eesti kunstnik Tõnu Kukk, seekord kuraatori kingades, teile ette kannab.
Illustraatorina annab Mare Hunt ülevaate Lilian ja Endel Härma illustreeritud lasteraamatutest, mida ise ka vaadata ja katsuda saab. Olles üks kuraatoritest, viis Mare läbi mitmeid intervjuusid Härmade lähedaste ja sugulastega ning tegi põhjalikku uurimustööd perekonna ajaloo ja kunsti kohta.
Tuurid toimuvad igal laupäeval algusega kell 12.
21.10.2022 kell 23.00
Kristiina Watt (EE) esineb 21. oktoobril Viljandi Kitarrifestivalil.
Piletid : https://fienta.com/et/kristiinawatt
Suurbritannias elav Eesti lautomängija Kristiina Watt õpib hetkel Guildhall School of Music & Drama’s lautomängijate William Carteri ja David Milleri juhendusel. Kontserdilaval tegutseb Kristiina regulaarselt kontiinuomängija ning saatjana ning on esinenud nii nooremate kui ka juba pikemalt tunnistatud ansamblite/orkestrite koosseisus sealhulgas Academy of Ancient Music, The English Concert, Scottish Ensemble, the BBC Singers ja BBC Scottish Symphony Orchestra. Kristiina mängib ansambli Spiritato koosseisus ning on arendanud end ka lauljana ning on õppinud Dame Emma Kirkby juhendusel mitmetes meistriklassides.
Teorb, tuntud ka kui chitarrone, oli varabaroki üks hinnatumaid pille solistide saatmiseks. Lisaks sellele rollile arenes aja jooksul ka stilistiliselt mitmekulgne soolorepertuaar. Kontserdi programm toob fookusesse teorbile komponeeritud sooloteosed 17. sajandi Itaaliast ning Prantsusmaalt. Kavas on Kapsberger, Piccinini, Castaldi, Couperin, de Visée, le Moyne.
Pildistas: barnes.photo
Näidend
28. septembril ootame teid etendusele Kondase keskusesse! Esineb näitetrupp POOLVILLASED & MTÜ, 28.septembril kell 19.00.
Suurbritannia kirjaniku David Hare
psühholoogilise draama „Eluhingus“ ainetel valminud kahevaatuseline näidend “Pikk öö…” räägib inimsuhetest-
armastusest ja reetmisest. Ühel õhtul kohtuvad Wighti saare majakeses kaks naist.
Mõlemad on seotud ühe mehega- Martin Bealega. Üks naistest on olnud Martini
abikaasa, teine armuke. Nüüdseks elab Martin aga ookeani taga....
Miks need naised kohtuvad ? Milliseid mälestusi, emotsioone, saladusi see esile toob ?
Piletite eelmüük ja info: tel 5109672
Pileti hind: 10 eurotKohtumine Eesti režissöör Arvo Ihoga
7. septembril kell 16.00 ootame teid Kondase keskusesse kohtumisele näituse "Aphrodite lummas" autori Arvo Ihoga. Näitusel jutustab kunstnik oma tööde tagamaid, fotograafiast ja hiljutisest raamatust „Stalkeri võtted Eestis”, mida on võimalik näituse ajal soodsamalt soetada.
Näitusel
on väljas
pildid naistest, kes on Arvo Iho kaamerasilma ette jäänud ning keda
ta on valgusega maalinud. Nagu Arvo Iho ise ütleb: „Nüüd tundub
see imelise unenäona, mis on jätnud mu hinge kustumatu jälje. Ma
kulgen läbi elu selle nägemuse lummas, ikka otsides oma kuldset
Aphroditet.”
Arvo
Iho (sündinud 1949) on eesti režissöör, fotokunstnik ja
operaator. Tema tuntumate filmide hulgas on „Karu Süda” (2001)
ja „Naerata ometi” (1985).
Näitus on avatud 18. septembrini
Sander Joone animakomöödia Sierra
18.august kell 18.00 linastub Kondase keskuse saalis animakomöödia Sierra.
Poiss tahab konnadega mängida, ent muutub isa survel hoopis rehviks.
“Sierra” (2022) režissöör Sander Joon on rahvusvaheliselt hinnatud Eesti animafilmitegija, kes on tuntud oma mängulise maailmataju poolest. Praeguseks enam kui 50 festivali kavva valitud lühianimafilm "Sierra" on teiste seas pälvinud peapreemia festivalidelt nagu Palm Springs ShortFest, San Fransisco, Cinema Jove, Animatricks jt.
Oscarile kvalifikatseeruv must Eesti animakomöödia tirib meid sürreaalsesse autoralli maailma, kus pidurit ei tõmmata.
NB! Linastusel näeb ka Sander Joone esimest filmi "Velodrool".
KOHAL TEGIJA
Pilet 4 eurot.
Vt ka:
https://www.youtube.com/watch?v=SDFAtv91XK0
https://sirp.ee/s1-artiklid/film/sierra-vallatud-kurvid/
Folk Kondase keskuses
Viljandi pärimusmuusika festivali ajal toimub huvitavat ka
Kondase keskuses!
29.07 kell 15 teeb oma esimesel isikunäitusel „Aastaringid” tuuri noor eesti kunstnik Mark Antonius Puhkan.
30.07 kell 14 on kunstnik Ave Nahkuri raamatu "Meie küla eided tuunivad Viljandit" esitlus.
30.07 kell 18 algab etenduskunstide grupi Lobos performance „Gaia”. Lobos on rahvusvaheline kollektiiv, kuhu kuuluvad Daria Stiletskaya (Ukraina), Mary Mattilda Zvolinskaya (Ukraina), Joonas Niiholm (Eesti), Danny Gonzalez (Puerto Rico) ja Mathiue Sylvestre (Prantsusmaa).
31.07 kell 13 teeb oma isikunäitusel „Unikaalsed kollektsioonid” tuuri moekunstnik Elena Tkachenko. Kunstnik räägib vene keeles, tõlge on eesti keelde.
Tuuridel saab osaleda näituse piletiga (3 või 4 eurot), raamatuesitlus ja performance on tasuta.
Kondase keskus on folgi ajal avatud:
N ja P kella 11-18
R ja L kella 11-19
XXVVI Pärnu Filmifestival Kondase keskuses
6. Osa ESIMENE RENESSANSS, Norra, 54’ | subtiitrid: inglise
Treiler: https://www.youtube.com/watch?v=8kHkAGq9Ytg
Maailmanimega norra maalikunstnik Odd Nerdrum sündis 1944. aastal Rootsis, sest tema vanemad olid põgenenud naaberriiki, et sealt juhtida antifašistlikku liikumist. Õppinud maalimist ja kunstiajalugu nii Oslos kui Düsseldorfis, jätkas Odd Nerdrum teed, mida alustas Rembrandt.
22.00 MEMOROSA ORDU, autor Bork Nerdrum, Norra, 70’ | subtiitrid: inglise
https://www.youtube.com/watch?v=xmCIagBRtX4&t=57s
Norra maalikunstniku Odd Nerdrumi maakodus Lõuna-Norras kogunevad noored, kes tahavad kogenud meistri maailmavaadet ja maalimisstiili tundma õppida. Ja neid väärtusi, mille algatajaks oli Rembrandt van der Rien
09.06
https://www.youtube.com/watch?v=PYmb2VDxh2E
PÕHJUS HÜPATA, autor Jerry Rothwell, UK/USA, 82’
Imbi Rahumaa akvarellikursus
10.–13. juulini ootab Kondase keskuses algajaid akvarellihuvilisi Rootsis elav tunnustatud akvarellist Imbi Rahumaa, kes on Põhjamaade akvarellistide liidu liige.
Koos maalitakse poolabstraktseid loodusmotiive, kasutades erinevaid akvarellitehnikaid. Tutvutakse ka akvarelli töövahendite ja materjalidega. Kursus kaheksale osavõtjale on eelregistreerimisega.
Täpsemat infot jagab Kondase keskuse muuseumipedagoog Mare Hunt.
2022
4. juunil 2022 toimub kell 17-18 Kondase keskuses Viljandi linnameistri Marta Mooratsi inspiratsiooniloeng "Kuidas parandada maailma?"
Kui vaadata sotsiaalmeedias) teemaviite #visiblemending populaarsust, pole kahtlust, et tekstiilide parandamine on maailmas tõusev trend. Kas tegu on vaid mööduva vooluga või saab parandamise abil päästa Maailma?
Pidurdamaks katastroofilist kliimamuutust, peaksime inimkonnana omaks võtma mõttelaadi ja käitumismustri muutuse. Vaja on ümber disainida ja parandada viisi kuidas me praegu moodi tarbime. Selle asemel, et jääda ootama, millal toimub nihe suuremal tasandil ja moetööstus muutub, saab igaüks panustada, suhtudes oma rõivastesse hoole ja armastusega
Laupäeval, 21. mail 2022 toimub taas Muuseumiöö. Käesoleva aasta teemaks on "Öös on unistusi".
Kondase Keskus avab oma uksed kell 18 ja suleb kell 22. Kondase keskuses on hetkel avatud Tiina Puhkani tekstiilinäitus "Õnnelik aednik", puupõletus keraamika, "OmaMood"10.
Oleme avatud E-L 10-17 ja P (1. mail) 11-18
Lisaks näituste vaatamisele, on võimalik joonistada peeglite abil endast portree, maalida väikestele klotsidele, mängida nööbimängu ja doominot.
2022 aprill
Kondase Keskuse esikus on avatud Ave Nahkuri müüginäitus, millest saadud tulu annetab kunstnik Ukraina heaks (MTÜ Slava Ukraini).
Haridusprogramm õpilastele aprillis
Olete oodatud koos õpilastega Kondase keskusse tutvuma Soome kunstniku Olavi Fellmani kliimateemalise väljapanekuga „Päästa maailm. Graafilised arvamused”. Näituse juures on haridusprogramm ja töötuba.
Fellmanile on tulevaste põlvede kestmine, emakese Maa päästmine ja maailmarahu esmatähtsad. Kunsti abil annab ta hääle nii neile, kel seda ei ole, nagu linnud või loomad, kui ka ajaloolistele isikutele, fantaseerides neile sõnad suhu.
Fellmani näitus tõstatab teravalt inimkonna praegusi valupunkte nagu keskkonna- ja kliimateadlikkus, looduse hoidmine ning sellega kooskõlas elamine.
Et näituse külastamine läheks täie ette, oleme loonud haridusprogrammi erinevatele kooliastmetele. Selle koostamisel on silmas peetud riiklikku õppekava loodusõpetuses, geograafias ja ajaloos. 1.–6. klassini on pearõhk loomade elukeskkonnal ja kliimasoojenemise selgitamisel. Lapsed saavad teada: Kes on Gretha Thunberg, mis on kliimasoojenemine, mis on kliimaaktivism
7.–12. klassi õpilased keskenduvad rohkem ajaloolistele isikutele, kes Fellmani töödelt vastu vaatavad.
Lisaks pakume töötuba, kus saab kätt proovida Olavi Fellmani kunstist inspireeritud graafikas.
Töötoas osaledes õpilane
saab tundma uusi loomaliike ja taaskohtub vanadega;
omandab teadmisi inimtegevuse mõjust loomade heaolule;
õpib mõistma kunsti ja mõtestama tekste;
harjutab inglise keeles lugemist;
süvendab vastutustundlikku suhtumist elukeskkonda;
väärtustab säästvat tarbimist.
Näitus on avatud kuni 26. aprillini.
Broneeri tuur: kondas@kondas.ee
+372 433 3968; +372 53601768
Aprillis on Kondase Keskus avatud K-P 10-17, eelregistreerimisega võimalik Kondase Keskust külastada ka esmaspäeviti ja teisipäeviti
Tuur maksab kooligrupile 25 eurot.
Kui grupp soovib lisaks tuurile ka graafikatöötuba, siis maksab töötuba ühele õpilasele 2 eurot. Õpetajad saavad osaleda tasuta.
Tuur ja töötuba kestavad kumbki 45 minutit.
2021
Loeng "Minu kirburohi, kassitapp ja koerakäpp."
Monika Hint, Koordi talu perenaine räägib elus Koordikambris. Austusest looduse ja keskkonna vastu. Tuulest, päikesest, vihmast, õhust, veest ja taimedest. Monika Hint näitab ka Koordikambris valmistatud esemeid.
Kondase keskuses, näitusel "Maailmaparandajad" laupäeval, 11. detsembril kell 12
Monika Hint on lõpetanud 2010. aastal Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku testiili eriala ja 2013. aastal Pärandtehnoloogia magistriõppe teemal Luust esemed: toormaterjal, töötlemistehnoloogiad ja tootearendus.
Koordikamber on Viljandimaal Koordi talus 2012-st aastast tegutsev väikeettevõte, kus tehakse luust, sarvest ja nahast esemeid. Koordikambris toimuvad ka koolitused ja õpikojad, kus saab materjalidega tutvuda, õppida töötlemistehnoloogiaid ja esemete disainimist. Materjalidega töötamisel arvestatakse keskkonnasõbralikku tegutsemisviisi, säästlikku majandamist, loovuse arendamist ja arhailist tootedisaini.
***
Töötuba "Nahast kaarditasku"
Kondase keskuses, näitusel "Maailmaparandajad" laupäeval, 20. novembril kell 12
Palume eelnevalt registreerida telefonidel 5159387 või 4333968Õpitoa pilet: 3€
Töötoa kirjeldus:
Töötoa käigus valmistatakse kaarditasku, kasutades jääkmaterjale. Kaarditasku valmistamiseks rakendatakse käsitöövõtteid, tutvustatakse pinna- ja ääretöötlustehnikaid ning praktilisi nippe naha hooldamiseks. Kui materjal seda võimaldab, siis saab taskule lisada nime/nimetähed/sõnumi, kasutades naha mustrimeisleid. Osaleja saab kaasa lõike ning materjalide/töövahendite nimekirja info (kust hankida). Materjalid: osaleja võib soovi korral kaasa võtta oma materjali (tüki suurus: ca 25x28 cm + 1cm laiune pikem riba), selleks sobib hästi nahk (kõige paremini hoiab vormi ca 1,5-2 mm paksune nahk, võib ka õhemat kasutada, aga siis jääb tasku küllalt ''pehme'').
Õpitoa korraldaja poolt on tagatud nahk, vahaniit ja töövahendid.
Kestvus: ~2 tundi 30 minutit Osalejate arv: kuni 10
***
Töötuba "Parandame sokke ja kudumeid"
Palume eelnevalt registreerida telefonidel 5159 387 või 43 33 968.
Õpitoa pilet : 3€
Töötoa kirjeldus:
Parandame koos sokke ja teisi kootud esemeid #visiblemending stiilis. Umbes kahetunnise töötoa jooksul tutvustan lihtsamaid võtteid kudumite või sokkide uhkusega nõelumiseks. Kuid töötoa formaat võimaldab oma lemmikkudumite parandamist kodus jätkata või lühema külaskäigu järel iseseisvalt praktiseerida.
Lisaks tehnikatele tutvustan lühidalt ka " parandamismaailma superstaare". Samas on võimalik
inspireeruda ka kohalike parandajate näitusel eksponeeritud esemetest ja nende lugudest.
Töövahendid:
Töövahendid on kohapeal olemas, palun kaasa tuua vaid parandamist ootav kootud ese (kampsun, sall, villased sokid, spordisokid, kindad). Varasem kogemus ei ole osalemiseks vajalik.
Juhendaja: Marta Moorats
Marta Moorats on disainer ja õppejõud, kelle praktikas on olulisel kohal jääkideta lõigete kasutamine rõivadisainis, kudumine, põime ja kangakudumine, parandamine ja selle väärtustamine ning uued materjalid ja tehnoloogiad. Hetkel keskendub ta oma töös parandamisele kui võimalusele tekstiilide taasloomeks.
2021
2. ja 16. oktoobril 2021, kell 13 toimub Viljandis elava Ameerika kultuurantropoloogi R. Paul Firnhaberi muuseumitund, kus ta räägib oma kunstikogust, mis muu hulgas sisaldab näitusel olevaid Rembrandti sügavtrükitehnikas töid.