11.06. - 16.09.2018
"Eesti Vabariik 100" kunstialgatus koondab töid enam kui viiekümnelt Eesti psüühilise erivajadusega inimeselt.
See on sotsiaalse suunitlusega kunstiprojekt, mille eesmärk on Eesti autsaiderkunsti kaardistamine: kohtumine loojatega ning nende kunstiloomingu laiema publiku ette toomine. Projekti läbiviija Kondase keskus on püüdnud Eesti hoolekandeteenuste süsteemis - AS Hoolekandeteenused kodudes, tugi- ja päevakeskustes ning erivajadustega laste koolides - jõuda psüühilise erivajadusega inimesteni, kelle unikaalne ja sageli peidus olev kunstilooming väärib laiema avalikkuse ette toomist. Näitusel eksponeeritakse üle 200 kunstiteose rohkem kui 50 autorilt.
Eesti autsaiderkunsti koondav näitus avab loojate unikaalseid maailmu, olles omakorda jagatud suuremateks teemadeks nagu inimesed, eluolu ja ehitised, masinad ja sõjamehed, taime- ja loomariik, nägemused ning mustrid ja värvid, kirjad ja kordused. Teemad hõlmavad suurt osa autsaiderkunsti ainesest ning kajastavad erivajadusega inimeste vaimuilma. Väljapaneku eesmärk pole marginaalsuse demonstreerimine, vaid kunsti põhiküsimuste - autentsuse, originaalsuse, loovuse ja kunstnikuseisukoha - laiem mõtestamine.
Hägusate piiridega autsaiderkunst köidab maailmas jätkuvalt nii vaatajate kui kunstnike tähelepanu. Alates 1960.-1970. aastatest on peavool kunstimaailma „väljasolijaid“ jõudsalt kaasa haaranud, toonud nende loomingu suurtesse muuseumi- ja näituseprojektidesse (muu hulgas Kasseli Documental, Veneetsia biennaalil). Nad on esindatud püsiekspositsioonina isegi mõnes kaasaegse kunsti muuseumis, rääkimata autsaiderkunstiga tegelevatest asutustest, mille arv suureneb kogu maailmas.
Kondase keskus tänab Eesti hoolekandeasutusi meeldiva koostöö eest, loojaid ja nende tugiisikuid ning eestkostjaid võimaluse ja loa eest teoseid avalikult eksponeerida.
Projekt on sündinud koos riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, kaasaegse kunsti Eesti keskuse, Viljandi linnavalitsuse ja Eesti Kultuurkapitaliga.
Mari Vallikivi