23.10 - 2.12.2021
Ungari autsaiderkunsti näitus „Metsikult ja kirglikult”
Kondase keskuses avatakse suurejooneline Ungari autsaiderkunsti näitus. Teosed on pärit 1976. aastal Keckemétis avatud Ungari naivismimuuseumi kollektsioonist ning jõuavad Viljandisse tänu Ungari kultuuri keskusele Tallinnas. Eksponeeritud on üle kolmekümne teose seitsmeteistkümnelt autorilt, millest vanim, Dezső Mokry-Mészáros´e akvarell „Tundmatu planeet” pärineb 1910. aastast.
Esimesena saavutas iseõppinud kunstnikest edu „põlluharijast maalikunstnik“ Péter Benedek, kelle töid tutvustati Viinis 1920. aastatel. Kahe maailmasõja vahel alustas suurem osa kunstnikest, nende hulgas János Gajdos ja Elek Győri, oma kunstnikukarjääri noorelt. Peaaegu kõik jätsid maaeluga hüvasti, ent säilinud tugevate sidemete tõttu talupojakultuuriga ei suutnud nad kunstnike ringis päriselt kanda kinnitada. Esimene naivistide ülevaatenäitus oli 1934. aastal Budapestis. Varasest Ungari autsaiderkunsti perioodist on tuntuim András Süli, kes osutus ka rahvusvaheliselt edukaks. Skulptorite seast tõusevad esile András György Bereczki ja János Homa.
Uus laine sai alguse 1960. aastate keskel, mil pöörduti uuesti naivismi olemuse, rahvapärimuse ja talupojakultuuri juurde. Selle ajajärgu esindajad olid peamiselt vanemad kunstnikud, kes kõik alustasid loometööga juba väljakujunenud isiksustena, kontsentreerides piltidesse ja skulptuuridesse oma isiklikud elutõed või nooruspõlve kogemused. Moodsa eluviisi osaks sai tänaseni kestev inimese ja teda ümbritseva elukeskkonna vahelise suhte lõhkumine. János Balázsi töödele on mõju avaldanud tema eraklik eluviis ja mustlaskogukonnast väljaheitmine. Sisemaailma kaemuse tippu kroonib täielikus eneseisolatsioonis elanud Imre Őrsi looming, kelle loodud skulptuurid olid autori ainsad kaaslased.