22. 07. -31. 08. 2014
Valguse kirjastuse teatmeteoste originaalillustratsioonid
Valguse väikesed vaikelud
Kirjastus Valgus on Eesti üks vanemaid kirjastusi, asutatud 1965. aastal, ning annab jätkuvalt välja sõna- ja käsiraamatuid, populaarteaduslikku ja tarbekirjandust, kultuuri-, ajaloo- ja lasteraamatuid.
Kirjastuse ajalugu hõlmab kaht eri ajastut: nõukogude perioodi 1965–1991 ja taasiseseisvunud Eesti aega alates 1991. aastast.
Nõukogude võimu kehtestamise järel muutus kirjastamine riiklikuks ettevõtmiseks. 1949. aastal loodud Eesti riiklikust kirjastusest eraldati 1965. aastal ilukirjandust välja andev Eesti Raamat ja kirjastus Valgus, kelle valdkonnaks said õpikud, teaduslik, populaarteaduslik, teatme- ja tarbekirjandus.
Et toonane värvifotograafia oli algeline, illustreeriti populaarteaduslikku kirjandust sageli kunstnike abiga. Kirjastusele Valgus tegid illustratsioone Dagmar-Viive Paalamäe, Väino Tõnisson, Lüüdia Vallimäe-Mark jt. Viljakaim raamatuillustraator on olnud Heldur Viires, kelle värvitahvlid annavad tunnistust peenest kunstnikutööst.
Kõik näitusel välja pandud teosed on trükis avaldatud, ent esimest kordalt on huvilistel võimalus vaadata originaalteoseid, mis on aastaid olnud kirjastuses hoiul.
Tegemist on hääbuva käsitöö- ja kunstivaldkonnaga – pole enam otsest vajadust, aega ega raha, et midagi sellist veel ette võtta. Tahvlid on nagu väikesed vaikelud: tasapinnale ja tasakaalu paigutatud loodusobjekt. Kunstnik pidi täpselt elavat loodust vaatama, kannatlik olema, püsima etteantud reeglites. Iga sellise tahvli tegemine on nagu meditatsioon, mille tulemus elav ja ilus.
Kondase keskus
Madli Vallikivi-Päts kirjastusest Valgus