Kondase keskuse arengukava 2017-2020
Sissejuhatus
Arengukava koostamisel on lähtutud üldisest Eesti kultuuripoliitikast, Viljandi linna arengukavast 2013–2020, Viljandimaa arengustrateegiast 2020+ ning Sakala keskuse arengukavast 2015-2017. Arengukava koosneb neljast osast: sissejuhatusest, keskuse tegevuse ülevaatest, missioonist ja visioonist ning eesmärkidest ja tegevustest.
Mõisted:
Autsaiderkunst
on üldmõiste, mis koondab ilma erialase hariduseta
inimeste kunstiloomingut. Sageli on nende looming kunsti peavoolu suundadest
eraldiseisev ja sügavalt omanäoline.
Naivism on autsaiderkunsti osa. Naivistide loomingus jääb vajaka formaalsetest oskustest ja teadmistest (anatoomia, kunstiajalugu, perspektiivikäsitlus ning kompositsiooni- ja värviõpetus), mis kaasneb professionaalse kunstiõpetusega. Sageli alustavad naivistid kunstiloominguga vanemas eas.
Paul Kondas (1900-1985), kooliõpetaja ja iseõppinud maalikunstnik. Paul Kondast peetakse üheks olulisemaks Eesti naivistiks. Tema maaliteosed on loodud ajavahemikus 1956-1981, ajal, mil Kondas oli taandumas oma igapäevasest pedagoogitööst.
1. Ülevaade Kondase Keskuse tegevusest
Viljandi linna munitsipaalasutus Kondase keskus loodi 2003. aastal. Alates 2011. aastast kuulub keskus Sakala Keskuse koosseisu. Kondase keskuse kasutuses olev üldpindala on 367m, millest 225m moodustab ekspositsioonipinna. Keskuses on 4 töökohta: juhataja, näituste kuraator, kunstnik-muuseumipedagoog ja perenaine. Kondase keskuse põhitgevuseks on näitusetegevus. Keskuses on Paul Kondase 26 maali, mis kuuluvad Viljandi muuseumile. Alates 2004. aastast on teostatud Eestimaa piires välitöid, eesmärgiga leida, koguda ja talletada mitteprofessionaalsete loojate kunstipärandit. Alates 2007. aastast on Kondase keskus osalenud rahvusvahelistes autsaider- ja naivistliku kunsti projektides. Tehakse järjepidevat tööd väliskontaktide loomiseks. Keskus pakub kunstnikele ja loojatele tasuta eksponeerimispinda. Korraldatakse mitmesuguseid üritusi – koosviibimisi, vastuvõtte, seminare, loenguid, teatrietendusi, kontserte, kirjandus- ja teemaõhtuid. Keskuse ruume on võimalik rentida erinevate ürituste tarbeks.
MISSIOON
Kondase keskus on Eesti ainus mitteprofessionaalse, st. autsaiderkunsti, sealhulgas naivistliku kunstiga tegelev muuseum, kelle missiooniks on professionaalsest kunstist väljapoole jäävat nähtust uurida, eksponeerida ja tutvustada seda nii Eesti kui ka Euroopa kunsti- ja kultuurihuvilistele. Keskus tegeleb ka professionaalse ja kohaliku kunsti ning kultuuriajalooliste nähtuste tutvustamisega. Keskus on aktiivne kaasarääkija Viljandi kunstielus.
VISIOON
Kondase keskus on rahvusvaheliselt tuntud
kunstikeskus, mis tegeleb kunsti tutvustamise, eksponeerimise ja Eesti
autsaiderkunsti uurimisega, olles selle valdkonna eksperdiks. Keskuse
rahvusvaheliste koostööpartnerite arv on suurenenud ning ollakse atraktiivseks
residentuuriks väliskunstnikele. Laienenud on keskuse kasutuses olev üldpind.