Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

 

3. märts kuni 6. mai 2018

EDGAR VALTERI näitus „Performance“

Sarja „Performance“ maalid pärinevad ajast 1989-94 ning sündisid Edgar Valteril pärast üht tegevusetenduse jälgimist. Sarnaselt nähtud etendusele püüavad ka maalid sügava alltekstiga ja paljutähendusliku sümboolikaga kajastada inimese siblimist siin maailma lavalaudadel. Edgar Valter etendas meeldejäävalt lasteraamatute illustraatori ja kirjaniku rolli, kuid selle sarja maaliliste teoste süžeeline rikkus, millega vanameister on vabalt ja ootamatult ringi käinud, paneb ilmselt paljusid küsima, milline looja ta ikka tegelikult oli?

Mari Vallikivi

 

 

 

 

 

 

 

***

3. märts kuni 15. aprill 2018

ALMA MAARI näitus „Riigimehed“

Nukumeister Alma Maar on jäädvustanud riigipäid nagu presidendid Konstantin Päts ja Lennart Meri ning peaministreid Edgar Savisaart, Mart Laari, Andrus Ansipit, Tiit Vähi, Andres Tarandit, Juhan Partsi, Mart Siimani ja Siim Kallast. Kujud on loodud autoritehnikas, milles on ühendatud nii skulptuuri kui nukkude loomise võtted. Nuku-maailmast eemalduvad miniatuursed kujud lihtsal põhjusel: need pole loodud katsumiseks või elustavaks mänguks, mis avab tee fantaasia- või muinasjutumaailma. Need miniatuursed inimkujud seostuvad elu endaga. Mängumaailma paralleel siiski jääb ja kergesti võib vaataja kujutlusmaailma ilmuda sümboolne suur käsi, mis kõike omatahtsi korraldab. Seda mängumaailma inspireerib iga kujukese oma nägu ja rahva mälus olevad tegemised.

Alma Maar on öelnud, et “Riigimehed” on lugupidamisavaldus neile, kes panustavad igapäevaselt meie riigi toimimisse ja austusavaldus riigile, keda need inimesed esindavad.

Eesti juubeliaastal võiks kõige selle valguses meile soovida, et saaksime iseenda parimaks versiooniks, sest sellest oleks kasu riigile ja meie kõige lähedasematele inimestele.

Täname Anne Rudanovskit.

 

***

3. märts kuni 15. aprill

HEINO LILLEPUU kollaažide näitus „Eesti poliitilistes (tõmbe)tuultes”

Heino Lillepuu (1937-2013) on teinud mitmeid ühiskonnakriitilisi ja Eesti ajalugu ning kangelasi kujutavaid sarju, millest mõni koosneb isegi kuni 60 naivistlikust tööst. Lillepuu töötas elu jooksul erinevates ametites – traktoristi, autojuhi, kombaineri, lukssepa ja puusepana. Pensionil olles otsustas ta kogu Eesti poliitilise elu ja ajaloo üles maalida ja puusse lõigata ning vajalike kommentaaridega varustada. Heino Lillepuu rohkearvulisest pärandist on tehtud Vabariigi sünnipäevaks väärikas valik.